piątek, 23 listopada 2012

Targi rolnictwa

Dla każdego szanującego się rolnika, zajmującego się agrobiznesem, targi rolnictwa to impreza, której nie może przegapić. Tylko dzięki zapoznaniu się z nowościami na rynku oraz wszelkimi nowinkami technicznymi może skutecznie sprostać konkurencji na rynku żywnościowym. Co ciekawego dzieje się na targach rolnictwa?
Targi rolnictwa to okazja, aby rozstrzygnąć konkursy na największe i najbardziej dochodowe gospodarstwa rolne oraz do przyznania nagród dla gospodarstw ekologicznych. Na targach rolnicy maja także szansę obejrzenia z bliska i zapoznania się z ofertą producentów maszyn, m. in. obejrzeć nowe wersje pojazdów, takich jak ciągniki rolnicze, kombajny, siewniki, systemy nawadniania czy wyposażania chłodni. Targi rolnictwa to także niepowtarzalna okazja do nawiązania kontaktów z producentami i zakupu sadzonek, nasion, nawozów, pasz czy środków ochrony roślin.
Targi rolnictwa to także ciekawa propozycja dla osób, które stawiają dopiero pierwsze kroki w agrobiznesie. Mają one szanse zdobyć profesjonalne porady przedstawicieli regionalnych ośrodków rolniczych oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W związku z dynamicznym rozwojem rolnictwa wydaje się, że targi rolnictwa będą zdobywać sobie coraz większą popularność i zainteresowanie.

wtorek, 13 listopada 2012

Uprawa perzu energetycznego

Agrobiznes polega nie tylko na uprawie i sprzedaży płodów rolnych oraz hodowli zwierząt, przeznaczonych na skup. Wraz z rozwojem energetyki i coraz większym znaczeniu surowców odnawialnych, rolnictwo i rolnicy coraz częściej skupiają się i upatrują szansę na zysk w uprawie i w sprzedaży roślin energetycznych. Do tej pory najchętniej siane były ziarna energetyczne (głównie owies), miskant, słonecznik, len czy konopie. Ostatnimi czasy popularność zyskuje sobie także wierzba wiciowa. Stosunkowo najświeższym pomysłem jest uprawa perzu energetycznego.
Do tej pory perz kojarzył się w rolnictwie z chwastem, utrudniającym i niszczącym uprawy. Perz energetyczny natomiast jest trawą, która nie ma rozłogów, więc nie rozrasta się w sposób niekontrolowany. Może urosnąć nawet do 2 metrów i ma długie na 30 centymetrów liście. Jego największymi zaletami jest to, że nie posiada wysokich wymagań glebowych i jest odporny nawet na minusowe temperatury. Można go wykorzystywać do remineralizacji gleb zniszczonych wymagającymi uprawami.
Uprawa perzu energetycznego jest stosunkowo tania, a do jego pielęgnacji nie trzeba specjalistycznych narzędzi – wystarczą te, których w rolnictwie używa się powszechnie, np. ciągniki rolnicze, pługi czy brony. Perz energetyczny może być wykorzystany nie tylko do produkcji biomasy – świetnie sprawdzi się także jako surowiec służący do produkcji papieru czy w przemyśle meblarskim. Dzięki jego szerokiemu zastosowaniu, uprawa tej trawy jest dużą szansą dla polskiego rolnictwa.

poniedziałek, 12 listopada 2012

Czy istnieją zdrowe słodycze?

Sposób, w jaki się odżywiamy, wpływa zasadniczo na to, jak się czujemy i wyglądamy. Będąc na diecie musimy przestrzegać wielu zasad zdrowego żywienia, bowiem istnieją produkty, które sprzyjają zdrowemu rozwojowi organizmu i naszemu dobremu samopoczuciu (np. owoce, warzywa, produkty bez cukru czy tłuszczu) oraz jedzenie absolutnie zakazane. Do ostatniego typu należą wszelkie używki, takie jak słodycze, bez których większość z nas nie wyobraża sobie życia. W związku z tym spotyka się zazwyczaj dwa scenariusze postępowania: albo zachowujemy silną wolę i wstrzemięźliwość od słodyczy, niemiłosiernie się męcząc, lub z wyrzutami sumienia, nie zwracając uwagi na dietę – przedkładamy przyjemność z jedzenia słodyczy nad zdrowy lifestyle. Czy musi tak być?

Artykuł w całości dostępny na portalu dietaity.pl

czwartek, 8 listopada 2012

Jesienne zabawy

Jesień jest uznawana za najpiękniejszą porę roku ze względu na bogactwo kolorów, które nas otaczają. Żółte, rude, czerwone, kasztanowe – wszystkie te barwy cieszą nasze oczy właśnie jesienią. I mimo tego, że temperatura bywa zróżnicowana, lubimy jesienne spacery. Nasze dziecko także je uwielbia, dlatego warto wychodzić z nim i korzystać z darów, jakie oferuje nam ta, najbardziej kolorowa, pora roku!

Zabawy na świeżym powietrzu

Jesienią często zdarzają się piękne, ciepłe, słoneczne dni. Jest to idealna okazja, by oderwać dziecko od bajek w telewizji czy od gry na komputerze i wybrać się z nim na spacer do parku. Żeby jak najlepiej spożytkować ten czas, warto zaproponować dziecku ciekawe zabawy, które sprawią, że nie będzie się ono nudziło i czegoś się nauczy.

Artykuł w całości dostępny na portalu mamatoja.pl

poniedziałek, 5 listopada 2012

Czym jest agrobiznes?

W polskiej tradycji zakorzeniony jest obraz rolnika, gospodarującego na niewielkim obszarze ziemi, posiadającym niedużą ilość bydła i trzody, ciągniki rolnicze i inne pojazdy rolnicze oraz pracującego i produkującego tylko na własne potrzeby. Ewentualnie czerpie on niewielkie zyski ze sprzedaży płodów rolnych bądź zwierząt gospodarskich.
Wraz ze zmianami w rolnictwie, które uległy po 2004 roku przyspieszeniu, coraz częściej spotyka się duże gospodarstwa rolne, które nastawione są na generowanie zysków. Na uczelniach wyższych, na kierunku rolnictwo, pojawiła się nawet nowa specjalność – agrobiznes. Jej absolwenci zdobywają wiedzę z zakresu technologii produkcji rolnej oraz zapoznają się ze specyfiką rynku rolnego i skutecznymi technikami sprzedaży.
W dużym skrócie: agrobiznes to swego rodzaju proces wytwórczy, którego zadaniem jest produkowanie bądź pozyskiwanie produktów rolniczych, ich przetwarzanie i sprzedaż. Agrobiznes jest ściśle powiązany z rolnictwem i zdobywa sobie coraz większa popularność, co niewątpliwie jest związane z przeobrażeniami wsi. Nie mniejsza rolę odgrywają tu trendy „eko”, promujące zdrową, nieprzetworzoną żywność z terenów wiejskich. Agrobiznes pozwala na zapełnienie luki na rynku żywności ekologicznej.